Adam Liška o transformaci firmy: "Limity jsou jen v nás"

22/07/2022

Adam Liška, generální ředitel WITKOWITZ ENVI, mluvil v rozhovoru pro Českou hospodářskou komoru o strategických změnách ve společnosti, které nastartoval nový model EFQM.

 

“Změny byly určitě viditelné, ale postupné. Rozhodně se nevyměnil ze dne na den celý tým či celé portfolio, ale postupem času jsme staré principy nahrazovali novými. A podařilo se něco, co v posledních letech nemá obdoby, překonali jsme magickou hranici dvou set milionů korun obratu a dnes jsme na ještě lepších číslech v zakázkové naplněnosti, už po půl roce,” říká o revolučních změnách ve firmě Adam Liška.

 

V rámci pilířů transformace firmy ve společnost plnou moderních vnitřních procesů a systému řízení vyzdvihuje především digitalizaci: “To pro nás mělo velký význam, protože my si všechno sami navrhujeme, vyvíjíme, dáváme tomu design, vyrábíme, montujeme i oživujeme. To je řetězec, který prostě musí klapat a v němž každá chyba opravdu bolí. Digitalizace je naprosto nezbytná. V našem případě bylo složité to, že digitalizace u nás znamená změnu myšleni z 2D na 3D. To nejde samo. Ale už po roce je změna viditelná.”

 

Hlavní roli ale zde hrál také zmíněný model excelence EFQM, který Liška vyzdvihuje jako revoluční metodiku: “Nepracuje jen s hrubými daty, ale snaží se pochopit i jemnější detaily, komplex. A hlavně to, jak jsou v interních procesech zainteresovány všechny strany. Nepracuje jen s klíčovými ukazateli výkonnosti, ale hlavně s cestami, které k nim vedou. Protože cestu můžete ladit, ona je vlastně to nejdůležitější, protože KPI, to už je jenom důsledek.”

 

Co model umožňuje:

  • pochopit klíčové silné stránky a potenciální mezery ve vztahu ke stanovené vizi a poslání;
  • připravit společný slovník a způsob uvažování;
  • sjednotit iniciativy, odstraňovat duplicity a identifikovat mezery;
  • připravit základní strukturu pro systém řízení.

 

Navzdory krušné situaci na celosvětových trzích pomáhá transformace udržet stabilitu firmy v nejisté době: “Máme skvělý produkt a vynikající tým. Naše technologie vymýšlejí lidé, kteří tady vystudovali a nešli do světa, ale tady vymýšlejí unikátní věci, které mají vyšší smysl než jen běžný konzumní produkt,” popisuje generální ředitel.

 

Více čtěte v novém magazínu Komora: https://komoraplus.cz/wp-content/uploads/2022/07/Komora-070822-web-1.pdf