20/05/2021
Udržitelnost a inovace představují nejen stěžejní pilíře směřování moderních firem, ale také celospolečenskou potřebu adaptovat se na ekologické změny. Na ně odkazuje nové memorandum o spolupráci mezi WITKOWITZ ENVI a Moravskoslezským energetickým centrem, které bylo stvrzeno ve čtvrtek 20.5.2021.
Předmětem spolupráce bude výměna poznatků týkající se efektivního nakládání s bioplynem a biometanem. Společné aktivity navazují na výstupy a doporučení Dopadové studie odchodu od energetického spalování uhlí v Moravskoslezském kraji. Ty by měly vést k rozvoji moderní energetické infrastruktury a umožnit přechod na nízkoemisní technologie. Spolupráce si do budoucna slibuje celkové zlepšení životního prostředí i zaměstnanosti v regionu.
„Za naši společnost nabízíme kraji podporu v oblasti efektivního využití bioplynu a biometanu jakožto energetického zdroje získaného z biologicky rozložitelných odpadů,“ komentuje Adam Liška, generální ředitel a předseda představenstva WITKOWITZ ENVI. Dodává, že jde nejen o samotné zpracování komunálních a biologicky rozložitelných odpadů, ale také o technologie pro oblast průmyslových kalů, kalových koncovek a biometanu.
Podle Rostislava Rožnovského, ředitele Moravskoslezského energetického centra, bude cílem společných aktivit výměna poznatků v oblastech, se kterými má WITKOWITZ ENVI dlouholeté zkušenosti: „Spolupráce tak bude směřovat k podpoře firem podnikajících v sektorech energetiky a průmyslu při přechodu na nízkoemisní technologie se zaměřením na oblast čistíren odpadních vod pro komunální i průmyslové odvětví, zemědělské a průmyslové bioplynové stanice pro zpracování organických odpadů, a v neposlední řadě na zapojení komunitní energetiky nebo energetických společenství do moderního energetického mixu Moravskoslezského kraje,“ vysvětluje Rožnovský.
Jak přiblížil i Adam Liška, předmět dohody řeší jednu z klíčových otázek blízké budoucnosti. „Memorandum vnímáme jako krok správným směrem,“ hodnotí. Podle něj jde nejen o otázku reakce jednotlivých odvětví na nutnost energetické transformace, ale také celospolečenský trend, který se brzy stane standardem. Data mluví jasně – Mezinárodní agentura pro energii letos zveřejnila prognózu, podle které by mělo dojít ke zpomalení globálního oteplování a udržení průměrného ročního nárůstu teploty na 1,5 °C. Dle jejích nejnovějších dat bude spotřeba fosilních paliv po roce 2021 rapidně klesat, zatímco vodní, solární zdroje a biopaliva porostou.
„Vnímáme, že cíle, které jsme si stanovili v rámci tohoto strategického memoranda o spolupráci, jsou obtížné, a že cesta k nim bude dlouhá. To nás však netrápí, neboť víme, že se na sebe můžeme v těchto výzvách spolehnout,“ zakončuje Liška.
WITKOWITZ ENVI je ostravskou výrobně-inženýringovou společností ze skupiny WITKOWITZ, která se těmito technologiemi zabývá dlouhodobě. Bioplyn a biometan zpracovává v rámci výroby a aplikace svých technologických celků – bioplynových stanic. Mimo to se společnost zaměřuje na čistírny odpadních vod, sklady kapalných minerálních hnojiv a kusové nádrže např. pro průmysl či pro pitnou vodu. To vše zhotovuje od projektu a výroby přes realizaci a montáž až po následné revize a rekonstrukce.
Moravskoslezské energetické centrum je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a má dlouholeté zkušenosti při realizaci odborného poradenství v oblasti energetiky, energetických služeb, energetického managementu, čisté mobility a rozvoje chytrého regionu pro potřeby kraje.