Seriál z montáže: "Před prací jsem chodil krmit želvy a večer zase zalévat květiny"

29/07/2021

Srší z něj optimismus a nadšení. Karim Merabti působí ve WITKOWITZ ENVI už 12 let, jeho aktuální rolí je šéfmontér. Bydlí s ženou a třemi dětmi v Klimkovicích. Jeho otec je Alžířan, matka Češka. „Svět je malý. Člověk by měl být opatrný, ale hlavně se nesmí bát, aby zažil velké věci,“ říká.

Které zakázky se vám nejvíce vryly do paměti?

Procestoval jsem toho hodně. Stavěl jsem nádrže v Panamě v džungli Darién, kde kolem nás lítali papoušci. Byl jsem na montáži na Srí Lance u oblasti se slony. Jedny z největších zážitků mám ale z ostrova Ascension Island u Svaté Heleny. Slouží jen pro armádu NATO a místní vědce. Je to tam přísně hlídané – nesměli jsme mít u sebe mobil ani notebook. Ale tak dokonalou harmonii mezi lidmi a zvířaty jsem v životě neviděl. Krmil jsem hejna ryb přímo ze svých dlaní, krmil jsem želvy na pláži… vyrůstaly tam také ohrožené druhy rostlin. Před prací jsem se vždycky chodil dívat na želvy a večer jsem zase zalíval a stříhal kytičky. Vůbec jsem je neznal. Kdybych to měl na zahradě, tak řeknu, co je to za plevel. (smích) A oni tam jezdí z celého světa, aby to zachránili. Největší radost mám z montáže v Alžírsku. Říkám si – svět je malý. Pracuju v ENVI naproti místu, kde jsem se narodil, a odsud mě poslali na montáž do Anaby – do města, kde jsem vyrůstal. Ze stavby jsem se díval na místo, kam jsem chodil do školy.

Čím žijete mimo ENVI?

Výlety s rodinou, na kole, sbírání hřibů, chytání ryb, procházky, moc rád organizuju aktivity s dětmi. Karolínka a Sofinka jsou dvojčata, letos budou mít 13 let. A mám i malého syna Adama, který má 10 měsíců.