Seriál z montážního týmu: "Mě baví jak ta práce, tak to cestování mám taky trošku v krvi."

27/02/2023

Petře, kolik času přibližně trávíte pracovně v zahraničí? 

Já si myslím, že to je tak 280 dnů v roce. Záleží na sezoně, záleží na zakázkách. Když děláme tady někde, jak se říká kolem komína, v Polsku a tak dále, tak se to dělá na turnusy 11/3, to znamená, že je člověk častěji doma. Když se ale dělají vzdálenější destinace, tak to funguje tak, že člověk přiletí, postaví celou věc a až celý ten projekt skončí, tak až potom se vrací domů.

Cestovat po světě je určitě velmi zajímavé, ale co rodina? Být tak často mimo domov je určitě vyčerpávající. 

Já mám asi zatím výhodu. Mě baví jak ta práce, tak to cestování mám taky trošku v krvi. Já jsem prakticky už 20 let na cestách a můžu říct, že mě to ještě pořád zatím baví. Ale co si budeme povídat, i ty roky letí a je to náročnější. A taky si uvědomuji, že toho času zas není úplně tolik a že ochuzujeme rodinu atd. A určitě tam jsou už nějaké ty představy o tom, že by člověk mohl zpomalit, možná i do budoucna změny v pozici, ale ten čas ještě nenastal.

Vaše práce je velmi pestrá, ale někdy jde i o život…

V tom bylo zvláštní Mexiko, kde nám bylo hned na začátku jasně řečeno, že se máme po práci zdržovat jenom na hotelu a nemáme vycházet. Hrozil tam únos. 

V Etiopii nás stále hlídali ozbrojenci. Místo, kde jsme spali, hlídali ozbrojenci, cestou do práce nás doprovázeli ozbrojenci a na stavbě byli také ozbrojenci. Takže to nebylo moc příjemné.

Jezdíváte do oblastí s vysokými teplotami nebo naopak s krutými mrazy. Jak to zvládáte? 

Ty největší horka jsou kolem třiceti v Africe. Nepracoval jsem zatím v subsaharské Africe, ale spíš tam dole. Tam je to o vlhkosti, kde bývá vlhkost devadesát procent a ve spojitosti s teplotou to není úplně příjemné.

A ten druhý extrém, tak to byl právě Vladivostok, kde jsme byli v zimě a bylo každé ráno minus pětadvacet. Odpoledne se to zlepšovalo a bylo třeba mínus 16, mínus 18. To byl extrém a my jsme v tom montovali.

Máte prostor danou zemi i více poznat, jít za kulturou, za sportem? 

Ten prostor tam skoro vždy je, takže navštěvujeme kulturní a sportovní akce. Chodíme na hokeje, na fotbaly, jezdíme do center měst. V Kongu jsme se byli podívat v Safari. Půjčujeme si elektrokola a poznáváme ty země i z tohoto pohledu.

Jak vnímáte ENVI v porovnání se světem? 

Od té doby, co jsem nastoupil v roce 2011, tak tam probíhají nějaké změny. Dříve jsme dělali jenom jeden povrch materiálu. Dnes už děláme 3 druhy. Začínáme být čím dál větší hráč na světovém trhu, takže je to super. Nakupuje se nové nářadí, stroje…

Nedávno byly Vánoce. Trávíte je doma nebo za hranicemi? 

Za celou tu dobu, co pracuji v ENVI, jsme pokaždé byli na Vánoce doma.