Seriál z obchodního oddělení: „Obchodník si nemůže si dovolit improvizovat.“

06/10/2021

Ve WITKOWITZ ENVI pracuje na pozici obchodního manažera pro kusové nádrže. Radim Koláček je přátelský a týmový hráč. Ve svém volném čase se věnuje své rodině a celoživotnímu koníčku, kterým je fotbal. Rád cestuje a tím svou dcerku vede k pozitivnímu vztahu k přírodě a životnímu prostředí.

Jak jste se stal obchodníkem ve Vítkovicích?

Pár let jsem už pracoval ve firmě mimo Ostravu, která ale nepatřila do vítkovického holdingu. Potom přešla pod Vítkovice a asi po třech letech jsem dostal nabídku, jestli nechci jít pracovat do Ostravy na pozici obchodníka. Nabídku jsem přijal a včetně dvouleté přestávky pracuji pro holding už deset let.

Za tu dobu už určitě víte, co je nejpodstatnější pro úspěšný business. Co je to?

Obchodník musí mít detailní znalosti o produktu. Bez toho to prostě nejde. Během prodeje dostáváte spoustu otázek a vy na ně musíte dokonale odpovědět. Nemůžete si dovolit improvizovat. To propojení technických znalostí a schopnosti prodávat je moc důležité. Stejně tak je nutný pozitivní vztah ke vzdělávání a učení se novým věcem. A taky, Vítkovice musíte mít rád, abyste tady mohl pracovat.

Může se na pozici obchodníka dostat někdo z vý-roby? Tedy tzv. od verpánku?

Určitě je to možné. Pokud má předpoklady, proč ne? Pamatuji si, že na pozici obchodníka přišel kdysi bývalý zaměstnanec oddělení jakosti a jeho výhodou byla znalost technických specifik. Odvedl tady kus dobré práce. Bohužel, kvůli jeho přesídlení jsme o něj přišli.

Jak si představujete „ideálního“ zákazníka?

Ideální zákazník je v principu takový, který ví, co chce, spolupracuje, komunikuje otevřeně a podporuje oboustrannou férovost.

Slyší zákazníci na ekologii?

Ekologie a voda jsou často významnou součástí jednání s klienty.

Jak moc funguje budování vztahů ve firmě?

Pokud budu mluvit za sebe, snažím se komunikovat v rámci možností se všemi. Často, když potřebuji cokoli upřesnit nebo třeba něco specifického vyrobit a dodat zákazníkovi, tak chodím za kolegy z výroby a naše vztahy nezůstávají jen v pracovní rovině. Fungujeme jako tým a dobré vztahy jsou moc důležité.

Jak dlouho je možné dělat takovu práci, aniž by člověk vyhořel?

Můj work-life balanc je padesát na padesát. Snažím se tento poměr udržovat. Úplně odříznout se od práce ale neumím. Rozhodně nevypínám mobil, to bych žil v pocitu, že něco prošvihnu. Pocit zodpovědnosti mi to prostě nedovolí.

Máte rodinu? Pokud ano, dá se rodinný život skloubit s pozicí obchodníka?

Jsem ženatý a máme tříletou dceru. Rodinný život se určitě dá skloubit s pozicí obchodníka. Nicméně, jak jsem již zmínil, rodina a práce musí být v rovnováze, aby vše dobře fungovalo.

Jakým způsobem trávíte volný čas?

Veškerý volný čas věnuji své rodině a celoživotnímu koníčku, což je fotbal, který hraji už od svých pěti let. Manželka s dcerou mi chodí fandit při domácích zápasech. Ve volném čase s rodinou cestuji, chodíme po výletech, po horách. Snažíme se i tímto naučit naši dceru vztahu k přírodě a k životnímu prostředí, protože to je to, oč nám všem jde nejen v mém zaměstnání.